Algoritmické obchodování – srpen

Jo, kdyby se takhle dařilo každý měsíc, to by bylo žůžo labůžo.. Aneb je tu další report z algoritmického obchodování, tentokrát za měsíc srpen.

Znova se ukázalo, že tohle obchodování nejde dělat s horkou hlavou. Kdyby člověk vypínal strategii hned po prvních ztrátách, mohl by propásnout i následující zisková období a tak je potřeba být v obchodování (ale i všude jinde) konzistentní. Po turbulencích v minulých měsících byl Srpen totiž téměř perfektním co do úspěšnosti ale i ziskovosti uzavřených obchodů.

Provedlo se celkem 20 obchodů, z nichž pouze jeden (na akcii FOXA) dopadl s menší ztrátou -177 USD. Zbylých 19 obchodů nadělilo pohádkových 4’178 USD a tak je zhodnocení 90tky za minulý měsíc 4’001 USD, tedy 8.89% z původně investovaných 45’000 USD.

Equity křivka za minulý měsíc vypadá takto:

Zde je pak seznam zgrupovaných a jednotlivých obchodů.

Nutno ale poznamenat, že ač ta equity vypadá fakt hezky, je třeba se na ni dívat i z větší dálky. Za letošní rok totiž vypadá takto:

A to už tak hezký pohled není, protože je vidět, že se strategie pořád ještě líže ze ztrát způsobených akcií RTN na konci června. I přes zvýšenou volatilitu a všelijaké fundamenty se ale strategie drží v zisku.

Mimo to, jak se již psalo v diskuzi u minulého reportu, Interactive Brokers zpřísnilo marginové požadavky při obchodování s CFD a tak se může stát, že margin přesáhne reálný kapitál rezervovaný pro obchodování 90tky:

We stress the portfolio by applying a 30% adverse move on the two largest positions

Při nakoupení dvou akcií za celých 157’600 USD by tak blokovaný margin byl 157’600 * 0.6 = 94’560 USD což je více, jak reálný kapitál.

Tyto změny jsou snahou brokerů chránit se před případnou korekcí, a proto nemám v plánu zrovna teď nějak riskovat překračováním marginu, když všichni zavádějí ochranná opatření. Spíše tedy snížím obchodní kapitál a/nebo přejdu na akcie, kde je povolený margin 1:2 a vyšší v případě portfolio marginu.

Ale to se ještě uvidí.. zatím jen redukuji některé mé pozice, abych měl cash na ruce v případě potřeby.

4 komentáře

  1. Kdyby člověk vypínal strategii hned po prvních ztrátách, mohl by propásnout i následující zisková období a tak je potřeba být v obchodování (ale i všude jinde) konzistentní.

    No jistě, tohle tvrdím léta letoucí. Strategie musí umět se o sebe postarat ;-)

  2. Změna marginu u IB a ostatních brokerů je indikace toho že je něco před náma. Je to ohrana retail investorů před margin cally, podle mě ale zbytečná ptozože až to příde, nikdo z masa a kostí nebude schopen reagovat… v případě crashe je to koncert ALGO + HFT + lavina stop-lossů a margin callů – je to opravdu rychlostí blesku a na všech frontách (nejen akcie). Pojem „everything bubble“ (Mike Maloney) je na místě. Já osobně jsem od 01.09. stáhnul páku na 1:1. Koncem roku stáhnu část obchodovatelného kapitálu jinam. Stříbro se mi jeví jako dobrá investice, zvláště teď před krizí. A dle mého názoru jsme hodně blízko…

    1. Ahoj, ja jen dodam, ze zmena marginu je predevsim ochrana brokeru samotnych.. A pokud CFD umoznuji paku uz jen 1:1.6 tak prejdu na akcie, kde je 1:2. Uz jen z toho duvodu, ze v pripade korekce ustojim vetsi ztratu. Kazdopadne ted posledni dva mesice se v 90tce celkem darilo, tak zas snizim alokovany kapital, zbavim se nekterych investic, abych mel cash na ruce a spise zacnu pracovat na necem dalsim, co v pripade krize a zvysene volatility muze kompenzovat pripadne ztraty z long obchodu. Chtel bych se naucit jak v pripade krize vydelavat .. nez pasivne cekat na to, az se prezene.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *